Shabby chic – nowe życie wysłużonych przedmiotów

585c1ca7b0dfc3210c692269c7c1ab00

zdj. znalezione w sieci

Shabby chic jest niezwykle dziewczęcym stylem urządzania wnętrz. Zapewne każda z nas choć raz natknęła się na jego nazwę w jakimś kobiecym piśmie czy w sieci. Czym właściwie charakteryzuje się styl shabby chic? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule 🙂

Shabby chic jest stylem, który zapoczątkowany został w latach 80. przez znaną projektantkę Rachel Anshwell. Jego genezą jest zamiłowanie twórczyni do starych przedmiotów z duszą. To właśnie to nadawanie nowego życia starym, z pozoru bezużytecznym przedmiotom jest istotą, esencją stylu shabby chic. Tym, co go charakteryzuje są pastelowe, jasne i delikatne kolory, stwarzające romantyczny, lekko melancholijny nastrój. W tym momencie zapewne wiele z Was powie, że róże i słodkie kwiatuszki to dobre dla nastolatek, ale nie oszukujmy się – choćbyśmy nie wiem jak chciały, jak się broniły, w głębi duszy każda z nas dobrze czuje się w otoczeniu pastelowych, dziewczęcych barw, delikatnych i romantycznych motywów. Takie już jesteśmy, nie da się tego zmienić 🙂

Styl shabby chic jest o tyle ciekawy, że przedmioty ozdobione w tym stylu wydają się być zapomniane, pozostawione same sobie, na których czas odcisnął już swój ślad. W rzeczywistości jednak wnętrza urządzone w tym stylu są bardzo przemyślane, a przedmioty są ozdabiane specjalnymi technikami postarzania i przecierania. Warto zaznaczyć jedno – shabby chic to nie kicz. Wielu z nas róże i fiolety kojarzą się głównie z Barbie i kiczowatymi przedmiotami, to jednak nie do końca jest prawda. Całą sztuką jest zachowanie równowagi pomiędzy tym, co piękne, romantyczne i stylowe, a tym, co kiczowate. Cała sztuka to umiejętność znalezienia złotego środka.

We wnętrzach urządzonych w stylu shabby chic przeważa zwykle biel, postarzenia, spękania, pastelowe barwy, zdjęcia, pamiątki.. scena jakby z babcinego strychu. Bardzo często mylimy styl shabby chic ze stylem prowansalskim. Owszem, są one do siebie dość podobne, różnica jest jednak głównie w motywach i kolorach, w stylu prowansalskim przeważają fiolety, a biel to tylko dodatek.

95a27c89bd63de3311132373d57daefb

zdj. znalezione w sieci

Myślę, że każda z Was ma już w głowie milion pomysłów na urządzenie swojego pokoju w stylu shabby chic. Jednak stworzenie całego pokoju w tym stylu to spora metamorfoza, którą niekoniecznie zachwycone byłyby nasze Drugie Połowy 😉 Każda z nas jednak może sprawić sobie choćby jakiś dodatek w tym stylu, który wprowadzi do naszych wnętrz odrobinę romantyzmu i lekkości.

 

Jak stworzyć sobie namiastkę shabby chic?

Najlepiej nadają się stare przedmioty, meble, które odnowimy i ozdobimy. Idealna będzie stara komoda, malutki drewniany stolik czy rama lustra. Najważniejsza zasada – biały kolor jest podstawą stylu shabby chic. Niezwykle ważne są też przetarcia. Najłatwiej uzyskać je smarując świeczką po brzegach przedmiotu, który chcemy postarzyć, a następnie pomalowanie farbą i przetarcie papierem ściernym w miejscu, w którym natarłyśmy świecą. Wosk sprawia, że powierzchnia jest śliska i tłusta, więc farba nie będzie się trzymać i odpadnie, tworząc efektowne przetarcia, imitujące upływ czasu. Shabby chic to również dekoracje wykonane techniką decoupage, najlepiej z serduszkami, aniołkami, kwiatami czy cytatami.

Najpiękniejsze w stylu shabby chic jest to, że nie wymaga on zbyt wielkich nakładów finansowych. Może zabrzmi to dziwnie, jednak wiele przedmiotów idealnie nadających się do tworzenia wnętrza w tym stylu znaleźć możemy.. na śmietniku! Niestety, większość ludzi nie dostrzega wartości starych przedmiotów i zwyczajnie je wyrzuca. Świetnym miejscem są też wszelkie giełdy staroci czy pchle targi. A czasami wystarczy tylko spacer na strych czy do piwnicy, by wyczarować prawdziwe, kobiece dzieła sztuki. Spróbujcie same!